Czarnobyl - 30 lat później

czarnobyl
Spotkanie rozpocznie się krótkim wstępem prof. Jacka Szczawińskiego, który opowie o 26 kwietnia 1986 roku i zajęciach ze studentami, podczas których wykryli przy pomocy czytników Geigera wysokie promieniowanie na parapecie sali ćwiczeniowej...

Czarnobyl – 30 lat później

Miejsce:

AULA 1, I piętro, budynek 24 (Weterynaria)   Zobacz mapę

Start:

17/05/2016 - 18:00

Serdecznie zapraszamy na wykład.

17 maja 2016, g. 18-20:30,

AULA 1, I piętro, budynek 24 (Weterynaria)

prelegenci:

– prof. Jacek Szczawiński (Katedra Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego, WMW, SGGW)
– dr Marek Rabiński (Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku)
– lek. wet. Natalia Strokowska (Katedra Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego, WMW, SGGW)
– Paweł Mielczarek (organizator wypraw do Czarnobyla, strefazero.org)

 

Spotkanie rozpocznie się krótkim wstępem prof. Jacka Szczawińskiego, który opowie o 26 kwietnia 1986 roku i zajęciach ze studentami, podczas których wykryli przy pomocy czytników Geigera wysokie promieniowanie na parapecie sali ćwiczeniowej… Jak dowiedzieliśmy się o katastrofie i jakie miało to konsekwencje dla polskich obywateli?

Następnie dr Marek Rabiński opowie o budowie reaktora i przyczynie katastrofy oraz akcji likwidacji jej skutków.

 

Po wstępie wyświetlony zostanie dokument „Czarnobyl – wstęp wzbroniony”, który powstał w zeszłym roku przy współpracy TVN Turbo z Pawłem Mielczarkiem, który od 10 lat organizuje wyprawy do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Film trwa 52 minuty. Zapraszamy do obejrzenia trailera: https://www.youtube.com/watch?v=-1kl9rmrogk

 

Po projekcji filmu Paweł Mielczarek (strefazero.org) podczas prezentacji zdjęć przedstawi zgromadzonym na czym polega eksploracja strefy. Opowie o dzisiejszym życiu w tym regionie, o mieszkańcach, którzy nigdy nie opuścili strefy oraz o niezwykłych miejscach, które skrywa.

 

Na koniec lek. wet. Natalia Strokowska opowie o własnych doświadczeniach z wyprawy do Czarnobyla i o tym, jak zadziwiająco przyroda poradziła sobie w tym miejscu bez ingerencji człowieka. Konie Przewalskiego, dziki, niedźwiedzie i wilki to tylko niektórzy z mieszkańców strefy.

Po wykładzie zapraszamy uczestników do dyskusji i zadawanie pytań naszym gościom

facebook

Więcej szczegółów